Paul Freeman

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 18.1.1943

Miesto Narodenia: Barnet, Hertfordshire, Anglie, Velká Británie

 

...více

Životopis

Paul Freeman je anglický filmový, divadelní a televizní herec. Filmovým divákům je nejvíce znám jako archeolog René Belloq z dobrodružného filmu RAIDERS OF THE LOST ARK /1981/, d8le jako ďábelský vínový baron Gustav Reibmann ze čvrté sezóny seriálu FALCON CREST /1981-1990/ nebo jako zločinec Ivan Ooze z akčního filmu MIGHTY MORPHIN POWER RANGERS: THE MOVIE /1995/.

Freeman se narodil v Barnetu v hrabství Hertfordshire v Anglii. Je ženatý s Maggie Scott, se kterou hrál ve filmu THE DOGS OF WAR /1981/. Spolu mají jedinou dceru. Předtím byl Freeman ženatý s herečkou Judy Matheson.

Freeman začal svou hereckou kariéru nejprve v reklamách a jako učitel herectví aby se později objevoval v malých divadelních rolích a hrách jako "A Midsummer Night's Dream" nebo "Hamlet". Poté přešel do National Theatre a následně do Royal Shakespeare Company. V roce 1974 zakládá spolu s režisérem Maxem Staffordem-Clarkem vlastní divadelní skupinu Joint Stock Theatre Company.

V roce 1978 debutuje v televizi v seriálu LIFE OF SHAKESPEARE /1978/. S Johnem Cleesem po boku hrál v komedii THE STRANGE CASE OF THE END OF CIVILISATIONS AS WE KNOW IT. V produkci televize ATV hrál v kontroverzním filmu DEATH OF A PRINCESS o popravě Misha'ala bint Fahd al Sauda ze Saudské Arábie. V roce 1980 hrál Freeman ve svém prvním celovečerním filmu THE LONG GOOD FRIDAY spolu s Bobem Hoskinsem a následně ve válečném filmu THE DOGS OF WAR /1980/s již zmiňovanou manželkou. O rok později účinkoval v 8-dílném seriálu WINSTON CHURCHILL: THE WILDERNESS YEARS.

Ten samý rok si jej režisér Steven Spielberg vybral do role francouzského archeologa – hlavního rivala Indiana Jonese do kultovního filmu Raiders of the Lost Ark. Tento snímek byl pro Freemana vstupní branou do Hollywoodu, kde začal ztvárňovat především zločince a padouchy různých národností a přízvuků. V roce 1988 hrál postavu profesora Moriartyho v britské komedii WITHOUT A CLUE spolu s Michaelem Cainem v roli Sherlocka Holmese a Benem Kingsleym v roli Watsona.

Jako guest star vystupoval v mnoha seriálech, jako v britském drama seriálu MONARCH OF THE GLEN /2000-2005/, v lékařském seriálu ER /1994-2009/, v dobrodružném seriálu THE YOUNG INDIANA JONES CHRONICLES /1992-1993/, v TV seriálu THE FINAL CUT /1995/ nebo v právnickém seriálu NEW STREET LAW /2006-2007/ v hlavní roli spolu s Johnem Hannahem. Objevil se v jedné epizodě seriálu MIDSOMER MURDERS /1997-současnost 2014/, v jedné epizodě krimi seriálu WAKING THE DEAD /2000-2011/ a jako Adam Kingsley hrál v televizním zpracování krimi románu Minette Walters, DARK ROOM /1999/.

Postavu Anguse ztvárnil v životopisném dramatu BOBBY JONES: A STROKE OF GENIUS /2004/ a jako reverend Phillip Shooter hrál v britské akční komedii HOT FUZZ /2007/ se Simonem Peggem a Nickem Frostem. V roce 2012 hrál postavu Thomase Erpinghama v televizní seriálové adaptaci Shakespearovy hry Henry V., THE HOLLOW CROWN.

V roce 1982 byl nominován na cenu Saturn Award pro nejlepšího herce ve vedlejší roli za film Raiders of the Lost Ark. Na Cairo International Film Festival v roce 2001 získal hlavní cenu pro nejlepšího herce ve filmu MORLANG /2001/. Pro pojišťovnu Travelers Insurance natočil v letech 2007-2009 několik televizních reklam.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.