Toširó Mifune


(Sanchuan Minlang)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 1.4.1920

Zemřel: † 24.12.1997

Miesto Narodenia: Čching-tao, Čína,

Miesto úmrtí: Mitaka, Tokio, Japonsko

 

...více

Životopis

Toshiro Mifune se narodil 1. dubna 1920 v čínském městě Quindao japonským rodičům. Jeho otec, věnující se fotografování, měl ve městě své fotografické studio. Ve svém oboru se snažil vzdělávat i svého syna. V roce 1925 se jeho rodina přestěhovala do města Dalian, kde si jeho otec opět otevřel studio, nazvané Star Photo Studio. Jelikož byl Japonským občanem, nedlouho po maturitě byl povolán armádou. Díky svým zkušenostem s fotografováním byl přidělen k jednotce fotografů a stal se leteckým fotografem. Do své vlasti se vrátil v roce 1946.

V roce 1946 pracoval nějakou dobu jako pomocný kameraman pro společnost Toho Production. Společnost Toho však sympatizovala s komunisty, s čímž byl Mifune nespokojen, takže se rozhodnul odejít. Zúčastnil se jednoho z prvních konkurzů nového studia "New Face", která se tehdy snažila najít nové talenty. Byl vybrán spolu s dalšími 48 lidmi z počtu 4000 uchazečů. Absolvoval několik lekcí herectví a testů s režisérem Kajirem Yamamoto. Ten si ho oblíbil a doporučil ho svému příteli Senkichi Taniguchimu. Taniguchi je znám hlavně tím, že spolu s Woodym Allenem režíroval Allenovu prvotinu "WHAT's UP, TIGER LILLY?". V roce 1947 se Mifune objevil ve své první roli ve filmu „SHIN BAKA JIDAI“ a následně v hlavní roli ve filmu „GINREI NO HATE“.

Velký zlom v jeho životě nastal po seznámení se s filmovým tvůrcem A. Kurosawou. Kurosawa v něm spatřil velký talent a rozhodl se jej nasadit do hlavní role svého nového filmu "OPILÝ ANDĚL" (1948). Tento film byl prvním větším úspěchem jak pro Kurosawu, tak i pro Mifuneho. Kritika chválila jak kvalitu samotného snímku, tak i skvělý Mifunův výkon. Kurosawa a Mifune se stali na dlouhá léta filmovými partnery. V následujícím roce vznikly dva méně známé filmy "MLČENLIVÝ SOUBOJ" a "TOULAVÝ PES." Obrovského úspěchu se však opět dočkal díky filmu "RAŠOMON" (1950). Byl to první film, kterým se výrazně prosadil i mezinárodně. Film získal několik ocenění.

V roce uvedení Rašomona se oženil s herečkou Sachiko Yoshimine, se kterou se seznámil při působení ve společnosti „Toho New Face.“ V následujících letech si Mifune zahrál v řadě filmů. I přestože začal spolupracovat s jinými tvůrci, nepřestával hrát ve filmech Kurosawy. Po filmech "IDIOT" (1951) a "SAIKAKU ICHIDAI ONNA " (1952) začal natáčet s Kurosawou film, který se stal vůbec nejslavnějším z jejich společné tvorby. Jedná se o film "SEDM SAMURAJŮ" (1954). Film získal dvě nominace na Oscara a podařilo se mu získat i mnoho dalších mezinárodních cen. Toshiro Mifune exceloval v roli potrhlého "sedmého samuraje" Kikuchiya. Zároveň se poprvé více prosadil v roli, která se pro něj v následujících letech stala příznačnou. Jeho jméno se pro mnohé stalo synonymem slova "samuraj." Začalo Mifuneho "samurajské období." Pro režiséra Inagakiho se vžil do role samuraje Miyamota ve trilogii "MIYAMOTA MUSASHI" (1954, 1955, 1956). Samuraje si v následujících letech zahrál ve filmech "KRVAVÝ TRŮN" (1957), "TŘI ZLOČINCI VE SKRYTÉ PEVNOSTI" (1958), "TĚLESNÁ STRÁŽ" (1961) a "SANJURO" (1962), opět ve spolupráci s režisérem Kurosawou. Nezanevřel však ani na jiné role. Publikum oslnil svým výkonem ve filmu "ŽIJI VE STRACHU"(1955), v němž si ve věku pětatřiceti let zahrál starého muže, či ve filmu "ZLÝ CHLAP SPÍ DOBŘE" (1960).

V roce 1963 založil svou vlastní filmovou společnost "Mifune production" a poprvé se také pokusil prosadit jako režisér. Jeho film "GONJUMAN-NIN NO ISAN" (1963) však nebyl úspěšný, a tak od svého nápadu režírovat filmy navždy upustil. V roce 1965 mu skončila dlouholetá smlouva se společností Toho a stal se nezávislým. Ve stejném roce byl také uveden jeho poslední film natočený pod režisérem Kurosawou, "RUDOVOUS" (1965). Za roli lékaře Rudovouse byl také mnohokrát oslavován. Hlavní role pak obsadil také ve filmech "SAMURAJ" (1965), "ZBĚSILOST" (1966) a "RUDÁ HŘÍVA" (1969) režiséra Okamota, či v Kobayashiho filmu "VZPOURA" (1967).

Po čase se stále častěji začal objevovat ve filmech zahraničních. V roce 1967 si zahrál ve Frankenheimerově filmu "GRAND PRIX" a o rok později se objevil v hlavní roli amerického filmu "PEKLO V PACIFIKU." V roce 1969 byl oceněn za roli ve filmu "KUROBE NO TAIYO." Ve westernu "RUDÉ SLUNCE" (1971) si zahrál po boku Charlese Bronsona a Alaina Delona. Poslední slavné role se dočkal v TV seriálu "ŠOGUN" (1980), v němž obsadil hlavní roli společně s Richardem Chamberlainem. V roce 1980 otevřel "Mifune Geijyutu Gakuin", což byla škola pro mladé talentované herce a herečky, ve které sám příležitostně vyučoval. Do roku 1995 si zahrál v mnoha dalších filmech, převážně japonské produkce. Naposledy se objevil v hlavní roli Kumaiova filmu "FUKA KAWA" v roce 1995. V roce 1997 Mifune umírá v Tokyjské nemocnici na celkové selhání organismu.

Toshiro Mifune si ve svém životě zahrál v téměř 170 filmech. Ve větší části z nich se jednalo o hlavní role. Jeho přínos pro film je nezpochybnitelný. Byl mnohokrát oceněn během svého života i posmrtně. Nelze mu upřít místo mezi nejvýznamnějšími postavami filmu.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.