Robert Mitchum


(Robert Charles Durman Mitchum)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 6.8.1917

Zemřel: † 1.7.1997

Miesto Narodenia: Bridgeport, Connecticut, USA

Miesto úmrtí: Santa Barbara, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

"Kolují o mně všechny možné zvěsti. A všechny jsou pravdivé. Můžete si nějaké vymyslet, jestli chcete."

Robert Mitchum se narodil 6.srpna 1917 v přímořském Bridgeportu ve státě Connecticut a prožil značně bouřlivé mládí. Rád se toulal, ve čtrnácti letech opustil školu a domov a vystřídal řadu příležitostných zaměstnání - mj. čistič kotlů na nákladní lodi, stavební dělník, vyhazovač v nočním klubu, horník, profi boxer těžké váhy či pomocník astrologa C. Rightera. Boxu dobrovolně zanechal po vážném zranění. Jizva v obličeji a křivý nos po zlomenině, pak neodmyslitelně patřily k jeho herecké výbavě.

Koncem 30. let se usadil v Kalifornii, oženil se a začal působit v amaterském divadelním souboru. Kontakty s uměleckou branží ho nakonec přivedly k filmu. Během dvou let sehrál epizodní role ve dvaceti laciných westernech a válečných filmech společnosti RKO. Prvním velkým úspěchem byla postava poručíka Walkera, jež mu vynesla první a zároveň poslední oscarovou nominaci, ve válečném dramatu PŘÍBĚH PĚŠÁKA (1945).

"Za svůj úspěch v podstatě vděčím svému nízkému hlasu, zlomenému nosu a chůzi bulharského vojáka. To je všechno."

Poté nabrala jeho kariéra rychlého vzestupu a neohrozil ji ani pobyt ve vězení (přechovávání marihuany), ani pověst zlého chlapce mezi hollywoodskými hvězdami. Jeho záměrně monotónní dikce, odosobněný výraz tváře a ležérní pohyby těla provokovaly zažitý vkus a pomáhaly vyjádřit nový typ hrdiny 40. a 50. let - společenského vyděděnce, kontrastujícího s uhlazeností a optimismem protagonistů předchozí dekády.

Stal se ikonou žánru film-noir, ve kterém vytvořil celou řadu zajímavých postav. K těm nejzásadnějším patří soukromý detektiv Jeff Bailey v PRYČ OD MINULOSTI (1947), psychopatický náboženský fanatik Harry Powell, který ohrožuje nevinné děti v NOC LOVCE (1955) a propuštěný trestanec Max Cady v thrilleru MYS HRŮZY (1962).

"Jediný rozdíl mezi mnou a ostatními herci je ten, že jsem strávil víc času ve vězení."

Ve filmu NOC LOVCE podal podle mnohých svůj životní výkon, ale uznání kritiky se nedočkal. Naštěstí, názor producentů a režisérů byl opačný a tak mu nabízeli jednu roli za druhou. Často tak byl obsazován do westernů a zejména válečných dramat. O jeho kvalitách nejlépe hovoří fakt, že měl nejdelší nepřerušovanou hollywoodskou kariéru z herců své generace (tzn. natočil alespoň jeden studiový film ročně).

Po britských dramatech Josepha Loseyho TAJNÝ OBŘAD (1968) a Davida Leana RYANOVA DCERA (1970) se na něj zaměřila pozornost nastupující generace filmařů 70. let, kteří jej obsadili do svých pokusů o oživení noirového filmu. Ztělesnil tak mj. detektiva Phila Marlowa v nových chandlerovských adaptacích SBOHEM BUĎ, LÁSKO MÁ (1975) a HLUBOKÝ SPÁNEK (1978).

"Nechci okouzlovat. Snažím se natočit scénu na jeden záběr, levně a rychle, abych mohl jít domů."

Od počátku 80. let se zaměřuje především na práci v TV, kde vytvořil výrazné úlohy v epických mini seriálech VICHRY VÁLKY, SEVER A JIH či VÁLKA A PAMĚŤ. V 90. letech hrál několik cameo rolí ve filmech, které žánrově a stylově navazují na někdejší klasická filmová díla, v nichž hrál.

Po delší nemoci zemřel 1. července 1997 a i ve smrti se mu ironicky dostalo stejného "přijetí". O den později totiž zemřel také James Stewart.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.