Britt Ekland


(Britt-Marie Eklund)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

10.0/10 (1 hlas)

Herec, Režisér,  

Narodený: 6.10.1942

Miesto Narodenia: Stockholm, Švédsko,

 

...více

Životopis

"Ideální muž neexistuje. Je snazší nalézt manžela.“

Dlouhou dobu už žije ve Spojeném království, pochází ale ze Švédska ze čtyř dětí (tři mladší bratři). Otec byl úspěšným maloobchodníkem, matka jí zemřela po dlouhém boji s Alzheimerovou chorobou (2005). Navštěvovala školu dramatu a poté se přidala ke kočovné divadelní společnosti. Jejím doporučením byl její vzhled, a tak se dostala k filmu (v Itálii se z ní stala hvězda). Vrcholem její filmové kariéry je bezpochyby postava Mary Goodnight v bondovce MUŽ SE ZLATOU ZBRANÍ (1974). Za zmínku dále stojí komedie NOC, KDY PŘEPADLI KABARET MINSKÝCH (1968, hraje mladou dívku, která objeví striptýz), drama BAXTER (s Patricií Nealovou), DVOJNÍK (1967, s Yulem Brynnerem), akční krimi CHYŤTE CARTERA (1971, s Michaelem Cainem), kultovní hororová mysteriozita z roku 1973, THE WICKER MAN (během natáčení již byla těhotná, do choulostivých tanečních scén byla místo ní použita dublérka a dabována byla také pro svůj nepříjemný přízvuk) a dobrodružné drama OTROKÁŘI (1976, s Trevorem Howardem).

Byla první na seznamu hereček režiséra Polanského pro titulní roli v hororu ROSEMARY MÁ DĚŤÁTKO (1968), studio však dalo následně přednost Mie Farrowové, kterou tehdy proslavila enormně úspěšná soap opera „Peyton Place“ (1964). V prosinci 2007 se Eklandová účastnila švédské reality show „Stjärnorna på slottet“, ve které se objevil mj. i známý herec Peter Stormare (FARGO, BIG LEBOWSKI, ARMAGEDDON). V posledních letech byla k vidění v několika britských pantomimách, v prosinci 2007 a lednu 2008 vystupovala v Swindon's Wyvern Theatre ve zpracování „Popelky“ a v lednu 2008 byla jako host k vidění v bristké televizní show „Loose Women“.

Slavnou se Eklandová stala po bouřlivém románku a následné svatbě (únor 1964) s britským hercem a komikem Peterem Sellersem, který ji požádal o ruku na základě novinové fotografie (podle jiných zdrojů se prostě seznámili v hotelu). První infarkt Sellers prodělal během svatební noci. V roce 1965 se jim narodila dcera, dnešní herečka Victorie Sellersová. Do rozvodu v prosinci 1968 spolu manželé natočili dva filmy, krimikomedii HON NA LIŠKU (1966) v režii Vittoria De Sicy a zapomenutelnou komedii BOBO (1967). Prožila také hodně přetřásaný románek s rockovou hvězdou Rodem Stewartem; seznámila je v roce 1975 Joan Collinsová a žili spolu něco přes dva roky, během kterých se Eklandová vzdala kariéry a soustředila pouze na vztah (francouzský šepot v Stewartově hitu „Tonight's the Night, Gonna Be Alright“ patří jí). Když Stewart přiznal nevěru, došlo k hlučném rozchodu a Eklandová po něm soudně požadovala přes 12 miliónů dolarů odškodného jako náhradu za ušlou kariéru. Nárok byl soudem zamítnut. V té době byl Eklandové udělen přídomek „boy toy“. O známosti a doprovodnou publicitu neměla nouzi (největším milovníkem byl podle ní Warren Beatty). Nechvalně známá se počátkem 80. let stala svým „honem“ na rockové hvězdy (klávesista skupiny Duran Duran, Nick Rhodes, odmítl na jedné módní přehlídce „společné foto“). V letech 1984-1992 (rozvod) žila s téměř o dvacet let mladším rockovým hudebníkem Slimem Jimem Phantomem a s ním má syna Thomase Jeffersona (1988).

"Řekla jsem, že nespím s ženatými muži, myslela jsem tím ale šťastně ženaté muže.“

Ve „Screen World“ Johna Willise byla uvedena jako jedna z dvanácti „slibných hereckých nováčků roku 1965“ a v 70. letech byla jednou z nejfotografovanějších a nejdiskutovanějších světových celebrit. Do filmů byla samozřejmě obsazována pro svůj vzhled. Byla jednou z prvních celebrit, která cvičila Pilates (70. léta) a v roce 1984 vydala dokonce fitness knihu, následovanou videokazetou (1992). Svojí kondici připisuje osobnímu švédskému trenérovi. Ze vztahu s hudebním producentem Lou Adlerem vzešel syn Nikolaj (1973). Byla jedním z porotců na soutěži Miss Universe v roce 1976 a v roce 1980 vydala svoji autobiografii s názvem „True Britt“ a v televizním snímku ŽIVOT A SMRT PETERA SELLERSE (2004) ji představuje Charlize Theronová.

Plynně hovoří anglicky, francouzsky, německy (a samozřejmě švédsky). Je blízkou přítelkyní Sharon a Ozzy Osbournea a je dosud pevným inventářem rokenrolové společenské scény. Po jednom pádu při předávání hudebních cen v Londýně si zlomila zápěstí i kotník a byla jí diagnostikována osteoporóza (následek dlouhodobých diet a nízkého přívodu vápníku) a spolupracuje dnes s asociacemi pro Alzheimerovu chorobu a osteoporózu ve snaze informovat veřejnost o těchto nemocech. Je aktivní členkou organizace PETA (People for the Ethical Treatment of Animals), bojuje proti „nehumánním“ testům na zvířatech, zastává se však testů na vězněných kriminálnících, čímž staví práva zvířat nad lidská práva.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.