Leslie Nielsen


(Leslie William Nielsen)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

10.0/10 (2 hlasů)

Herec,   

Narodený: 11.2.1926

Zemřel: † 28.11.2010

Miesto Narodenia: Regina, Saskatchewan, Kanada

Miesto úmrtí: Fort Lauderdale, Florida, USA

 

...více

Životopis

Mistr absurdních replik pronášených s kamennou tváří Leslie William Nielsen se narodil 11. února 1926 v Regina, Saskatchewan v Kanadě v rodině jízdního policisty. Traduje se, že herecký talent u něj už v dětství probudila právě pádná ruka jeho otce, která ho naučila přesvědčivě zapírat a lhát. Potom, co v Torontu vystudoval Academy of Radio Arts „bonanzového“ Lorne Greena a strávil několik let v étéru, získal Leslie stipendium v newyorském Neighborhood Playhouse, kde se začal učit herectví a tanci.

V 50. letech, zlatém věku televize, se Leslie objevoval v řadě oblíbených televizních antologií, jako TALES OF TOMMOROW, STUDIO ONE nebo ARMSTRONG CIRCLE THEATRE a v roce 1956 debutoval na filmovém plátně vedlejší rolí ve snímku RANSOM! (jehož stejnojmenný remake s Melem Gibsonem natočil o 40 let později Ron Howard). Zkušenosti se sci-fi z TALES OF TOMMOROW se pak Lesliemu ještě ten samý rok hodily ve sci-fi ZAKÁZANÁ PLANETA, kde si zahrál hlavní roli a která je dodnes považována za žánrovou klasiku.

Následovalo dlouhých dvacet let naplněných zapomenutelnými, převážně televizními snímky a seriály, nepočítáme-li malou roli kapitána v katastrofickém hitu DOBRODRUŽSTVÍ POSEIDONU (1972). Průlom nastal až v roce 1980, kdy měly ve stejném měsíci premiéru hned dva významné filmy, ve kterých hrál vedlejší role. Tím druhým byla jedna z matek amerických mládežnických vyvražďovaček 80. let s Jamie Lee Curtisovou HRA NA VRAHA, kde si zahrál ředitele střední školy, kterému neznámý vrah (nebo snad on sám?) zabíjí žáky. Tím prvním byla bláznivá parodie (nejen) na letištní katastrofické filmy PŘIPOUTEJTE SE, PROSÍM!

Dr. Rumack: „Řekněte kapitánovi, že musíme co nejdřív přistát. Ta žena musí do nemocnice.“
Elaine: „Do nemocnice? Co je to?“
Dr. Rumack: „Budova plná pacientů, ale to teď není důležité.“


PŘIPOUTEJTE SE, PROSÍM! bylo po skečové taškařici KENTUCKY FRIED MOVIE (1977) druhým filmem Jona Abrahamse a bratří Davida a Jerryho Zuckerových, svaté trojice filmové parodie označované zkratkou ZAZ. Ti si do filmu záměrně vybrali nekomediální herce jako byl Leslie nebo Peter Graves, aby za jimi vymyšlené gagy neslízávali smetanu obsazení komici a aby vážné pojetí dodalo absurdním gagům na intenzitě. Zasloužený úspěch, který následoval, už bohužel neprovázel další společný projekt ZAZ a Leslieho, nepochopený a jen krátce vysílaný seriál stanice ABC POLICE SQUAD! (1982), parodující kriminální seriály. Leslie se tu představil jako neschopný policejní detektiv Frank Drebin, který mj. v každém díle srazil autem počet popelnic odpovídající pořadovému číslu té které epizody.

Jane: „Nezajdeš na skleničku?“
Frank: „Ne, já sklo nerad.“


V roce 1988 byla do kin uvedena celovečerní verze seriálu pod názvem BLÁZNIVÁ STŘELA (s podtitulem From Files of Police Squad!), která úspěšně zrecyklovala řadu gagů použitých v seriálu a jejíž obrovský ohlas vystřelil Leslieho alias Franka Drebina do komediantské první ligy. Leslie se následně objevil v řadě snímků parodujících kdeco (horory, bondovky, sci-fi), jejichž kvalita závisela na tom, zda se na nich podílel někdo ze ZAZ (BLÁZNIVÁ STŘELA 2 1/2, BLÁZNIVÁ STŘELA 3 1/3, SCARY MOVIE 3), popř. jejich dlouholetý spolupracovník, scenárista Pat Proft (UTOPENEC NA ÚTĚKU) či nikoliv (BLÁZNIVÝ EXORCISTA, DRÁKULOVINY, AGENT WC40, 2001: VESMÍRNÁ PRDA). Třikrát rozvedený Leslie má dvě dcery z druhého manželství, několik pofidérních čestných titulů a hvězdu na hollywoodském a kanadském chodníku slávy.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.