Peter O'Toole


(Peter Seamus O'Toole)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 2.8.1932

Zemřel: † 14.12.2013

Miesto Narodenia: Connemara, Irsko,

Miesto úmrtí: Londýn, Anglie, Velká Británie

 

...více

Životopis

Rodina Peterova otce, dostihového bookmakera, pochází z irského královského rodu. Peter strávil mládí v Leedsu, kde navštěvoval klášterní školu sv. Anny a pak jezuitskou kolej. Ve čtrnácti začal pracovat jako balič zboží v obchodním domě, tenhle job ho ale rychle omrzel a Peter začal dělat poslíčka v místních novinách, kde se rychle vypracoval na redaktora. Začal hrát v divadle a po návratu z vojenské služby u námořnictva studoval na stipendium na londýnské akademii RADA. V divadle dostával významější role, hrál hodně v shakespearovských hrách. A roku 1962 se to stalo, když Marlon Brando odmítl jezdit na velbloudech.

LAWRENCE Z ARÁBIE /nominace na Oskara 1963/ , britský důstojník Thomas Edwarda Lawrence, který sjednotil a vedl arabské kmeny proti Turkům v Sýrii. / Normanský král Jindřich II. neustále se přící se svým kancléřem Thomasem Becketem v historickém dramatu BECKET /nominace na Oskara 1965/ . Následovali dvě úspěšné komedie, kde hrál sukničkáře Michaela Jamese respektive elegantního detektiva Simona Dermotta v CO JE NOVÉHO KOČIČKO? respektive JAK UKRÁST VENUŠI. Jindřicha II. si O´Toole znovu zahrál o čtyri roky později po boku Katharine Hepburnové ve filmu LEV V ZIMĚ /nominace na Oskara 1969/ , zde byly pro změnu rozebrány jeho složité vztahy se svou intrikánskou rodinou. Přísný, ale spravedlivý profesor Arthur Chipping, jehož život změní láska v muzikálové komedii SBOHEM, PANE PROFESORE! /nominace na Oskara 1970/ . Jack Gurney, jenž se domnívá, že je Ježíš Kristus v komedii VLÁDNOUCÍ TŘÍDA /nominace na Oskara 1973/ . Tyranský filmový režisér Eli Cross, kterému jde pouze o dokonalost svého díla a nemá ohledy na své podřízené, ve filmu V ROLI KASKADÉRA /nominace na Oskara 1981/ . V Komedii MŮJ OBLÍBENÝ ROK /nominace na Oskara 1983/ si O'Toole zahrál upadající filmovou hvězdu Alana Swanna, pozvaného k účinkování do živě vysílaného pořadu. Skot Reginald Fleming Johnston, jenž vyučuje mladého čínského císaře ve snímku Bernarda Bertolucciho POSLEDNÍ CÍSAŘ. Namyšlený stárnoucí herec Cesar valentin, který se vrací ze záhrobí ve fantasy KŘÍDLA SLÁVY.

Peter O´Toole natáčel mimo Evropu jen velmi poskrovnu, aby ho aspoň trochu znali i ti, co koukají jen na komerční filmy, tak kývl na roli trojského krále Priama ve filmu TRÓJA. O´Toole zatím nikdy nezískal Oskara, zůstal "pouze" u sedmi neúspěšných nominací. V roce 1979 se po dvaceti letech manželství rozvedl (V té době natáčel "historický film" CALIGULA.). Drtivá většina jeho filmů je natočena buď podle knižní předlohy nebo podle historické události. Tento stodevadesáticentimetrový Ir vytvořil spoustu rolí, ale vždy pro nás bude především T. E. Lawrencem.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.