Denholm Elliott


(Denholm Mitchell Elliott)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 31.5.1922

Zemřel: † 6.10.1992

Miesto Narodenia: Ealing, Londýn, Anglie, Velká Británie

Miesto úmrtí: Ibiza, Španělsko

 

...více

Životopis

Denholm Elliott se narodil 31. května 1922 v Londýně. Pocházel z rodiny právníků, jeho dědeček byl dokonce poradcem anglického krále Jiřího V. Navštěvoval Malvern College ve Worcestershiru a 1939 ukončil studia na Royal Academy of Dramatic Art v Londýně. Za 2. světové války sloužil jako důstojník u Královského letectva. V roce 1942 byl sestřelen nad Dánskem a po zbytek války byl v německém zajateckém táboře. Po válce, v roce 1946 debutoval na divadle v londýnském West Endu a v roce 1950 se poprvé představil také na Broadwayi. Filmový debut si odbyl v roce 1949 ve snímku DEAR MR. PROHACK, ale výrazněji na sebe upozornil až rolí podporučíka Morrella ve válečném dramatu KRUTÉ MOŘE.

Důležitá v jeho kariéře byla i práce pro TV. Objevil se v mnoha TV filmech a seriálech, například : FOLLOW THE YELLOW BRICK ROAD, BRIMSTONE AND TREACLE a BLADE ON THE FEATHER. Za role na filmovém plátně se stal trojnásobným laureátem ceny BAFTA. V roce 1983 za roli komorníka Colemana v komedii ZÁMĚNA. O rok později za roli příslušníka honorace z yorkshirské vesničky v satirické černé komedii SOUKROMÁ SLAVNOST a v roce 1985 za ztvárnění postavy reportéra Vernona Baylisse v thrilleru OBRANA ŘÍŠE. Nominaci na Oscara 1986 mu vynesla role obchodníka George Emersona v adaptaci románu E. M. Forstera POKOJ S VYHLÍDKOU. Za svou úctyhodnou kariéru vytvořil více než 120 filmových a televizních rolí.

Denholm Elliott se otevřeně hlásil ke své bisexualitě. Byl dvakrát ženatý. Se svou první ženou, herečkou Virginií McKennaovou se oženil v roce 1954. Manželství vydrželo jen do roku 1957. Se svou druhou ženou Susan Robinsonovou se oženil v roce 1962, měli spolu dvě děti. Dcera Jennifer (narozena v roce 1964) spáchala v roce 2003 sebevraždu. V roce 1987 byl u Denholma diagnostikován virus HIV, v roce 1992 ve věku 70 let umírá na tuberkulólu související s AIDS. Po Denholmově smrti se jeho žena Susan angažuje v boji proti AIDS a úzce spolupracuje se sdružením lidí žijící s HIV a AIDS. Susan zemřela v roce 2007 na následky požáru v jejím londýnském bytě.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.