Tyrone Power


(Tyrone Edmund Power Jr.)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 5.5.1914

Zemřel: † 15.11.1958

Miesto Narodenia: Cincinnati, Ohio, USA

Miesto úmrtí: Madrid, Španělsko

 

...více

Životopis

Tyrone Power se narodil 5. května roku 1914 v Cicinnati ve státě Ohio. Pocházel z herecké rodiny. Jeho matka i otec byli známými divadelními „shakespearovskými“ herci. Vystupovali pod jmény Tyrone a Pattia Power. Matka ho brzy přihlásila do hereckých kurzů, a oba s manželem se také snažili, aby mladý Tyrone vnikl do tajů herectví. Jako velmi mladý pracoval nejprve jako uvaděč v divadle, a po studiu na střední škole odjel na první herecké turné se svým otcem do Quebecu v Kanadě, kdy jako tandem otec a syn spolu hráli - jak jinak než v Shakespearově hře Kupec Benátský. Zde začala jeho herecká kariéra.

První film s názvem TOM BROWN OF CULVER natočil Tyrone v roce 1932. V té době už hrál nejen divadlo, ale vystupoval i v rozhlase, a při té příležitosti se seznámil se svým později nejlepším přítelem, hercem Donem Amechem, se kterým se často setkával i ve filmu. Když se v roce 1936 vrátil do filmových ateliérů v Hollywoodu do studia Twentieth Century Fox, natočil do roku 1938 tři velice úspěšné filmy, které odstartovaly jeho hvězdnou kariéru, a zařadily ho mezi nejoblíbenější herce, a to nejen v USA. Byly to filmy ALEXANDER'S RAGTIME BAND (s Alicí Faye a Donem Amechem) a film SUEZ a IN OLD CHICAGO. V roce 1939 se oženil s oblíbenou herečkou Suzanne Charpentier - uměleckým jménem Anabell. S tou žil 8 let a jejich rozvod proběhl v roce 1946.

Z dalších již netpělivě očekávaných filmů to v roce 1939 byl JESSE JAMES po boku Henryho Fondy, a dále pak v roce 1940 velmi úspěšný film ZORRO s jeho častou, a oblíbenou hereckou partnerkou Lindou Darnell. Na počátku II. světové války dokončil dva v tehdejší době kritikou nemilostivě přijaté válečné filmy. Byly to AYANK THE R.A.F. a BLOOD AND SAND. Mimo jiné se Tyrone Power zapojil i do činné vojenské služby, a jako letec USA bojoval na frontě. Po druhé se Tyrone Power oženil v roce 1949 s Lindou Christian v Římě, a jejich svatba byla označována za svatbu století. V roce 1956 se však s Lindou rozvedl. Z tohoto manželství měl dvě dcery Taryn, a Rominu Power – která je známa jako zpěvačka, herečka, a současně i manželka populárního italského zpěváka Al Bana.

Ke konci roku 1956 založil se svým přítelem produkční společnost Copa Productions, a natočil film SEVEN WAVES AWAY. Když se v roce 1958 už po třetí oženil s Deborah A. Montgomery-Minardos, začaly se u něj objevovat značné zdravotní potíže. Se svou ženou v té době pobýval ve své madridské rezidenci, a zde pracoval na dalším filmu SOLOMON AND SHEBA – podle románové předlohy George Sanda. Během tohoto natáčení při jedné velmi vypjaté herecké scéně však Tyrone Power dostal infarkt, a při převozu do nemocnice zemřel. Jeho jediný syn Tyrone William Power IV. se narodil dva měsíce po otcově náhlé smrti. On sám považoval za nejlepší filmy své kariéry tyto filmy: THE EDDY DUCHIN STORY, THE SUN ALSO RISES a WITNESS FOR THE PROSECUTION. Filmový průmysl, a celý umělecký svět tak ztratil předčasně jednoho z nejtalentovanějších a nejdynamičtějších herců všech dob.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.