Ronald Reagan


(Ronald Wilson Reagan)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 6.2.1911

Zemřel: † 5.6.2004

Miesto Narodenia: Tampico, Illinois, USA

Miesto úmrtí: Bel Air, Los Angeles, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

"Politika je údajně druhé nejstarší řemeslo na světě. Občas si uvědomuji, že se v mnohém podobá tomu prvnímu"

Americký politik a herec Ronald Wilson Reagan se narodil 6. února 1911 v Tampicu (Illinois) jako druhý ze tří synů rodičům Johnu Edwardu Reaganovi a Nelle Clyde Wilsonové. Předci rodičů sahali do Irska, Skotska, Kanady a Anglie. Otec byl katolíka a matka aktivní protestantka. Ronald prožil dětství ve velice skromných podmínkách, otec byl alkoholik a byl velmi často nezaměstnaný. Rodina se často stěhovala a tak Ronald navštěvoval několik škol. Nakonec složil bakalářské zkoušky z ekonomie a sociologie na církevní škole Eureka College. Již při studiích se u něho začal projevovat vypravěčský a herecký talent. Také se úspěšně věnoval hraní amerického fotbalu, takže po skončení studií skloubil tyto přednosti a stal se rozhlasovým sportovním komentátorem . V roce 1937 se zúčastnil kamerových zkoušek, diky kterým získal sedmiletou smlouvu u filmové společnosti Warner Brothers.

Na filmovém plátně debutoval v roce 1937 ve snímku LOVE IS ON THE AIR. Během dalších 15 let se představil ve více jak 50 filmech, kde se realizoval převážně v rolích drsných chlapů a kovbojů. Přesto, že byl populární u diváků, díky svému vystupování, příjemnému hlasu a atletické postavě, nikdy se nestal skutečnou filmovou hvězdou. V druhé polovině 50. let začala jeho filmová kariéra upadat a tak se začal více věnovat práci pro TV. V televizi uváděl pořad "General Electric Theatre" a hrál ve více jak 50 televizních filmech a inscenacích. Z moderátora "General Electric Theatre" se později stal jejím producentem. V letech 1947 - 1952 a 1959 - 1960 se stal prezidentem hereckých odborů Screen Actors Guild (SAG) což byla vlastně jeho první politická funkce, která byla předzvěstí jeho dalšího působení v politice.

Po ukončení své herecké kariéry se vrhl do politiky, která ho velmi lákala. Nejdříve se stal mluvčím Republikánské strany, ale jeho ambice šly mnohem dál. V roce 1966 kandidoval na guvernéra státu Kalifornie. Ve volbách porazil Edmunda G. Browna a stal se 33. guvernérem Kalifornie. Svou pozici obhájil i v následujících volbách, když v roce 1970 porazil Jesse Unruha. Po ukončení svého funkčního období v roce 1974 se o další volební období nepokusil a v roce 1975 oznámil svou kandidaturu na úřad prezidenta Spojených států. Následující rok vyzval prezidenta Forda, ale díky špatné organizaci a slabému managementu Reagan v boji s Fordem prohrál a volby nakonec vyhrál demokrat Jimmy Carter. Nicméně to byla dobrá průprava pro další volby, kde již drtivým rozdílem porazil úřadujícího prezidenta Jimmyho Cartera.

Do funkce prezidenta Spojených států nastoupil 20. ledna 1981 a stal se ve věku 69 let nejstarším prezidentem zvoleným do úřadu. Jeho prezidentské období nezačalo šťastně, 30. března 1981 byl Reagan postřelen atentátníkem Johnem Hinckleym, Jr. I když střela jen těsně minula srdce a prostřelila levou plíci, Reagan byl již za měsíc zpátky v úřadu a začal plnit volební sliby. V roce 1984 se stal jeho soupeřem ve volbách Walter Mondale, kterého suverénně porazil a ziskem 60% všech hlasů svůj prezidentský post obhájil. Jeho prezidentské působení (1981 - 1989) provázely triumfy, ale i prohry. Každopádně se stal jednou z nejvýraznějších osobností 20. století, americký lid ho miloval a měl velký podíl na pádu komunistického bloku.

Ronald Reagan byl dvakrát ženatý. Jeho první ženou byla od roku 1940 herečka Jane Wyman. O rok později se jim narodila dcera Maureen a v roce 1945 si osvojili syna Michaela. V roce 1947 se jim narodila druhá dcera , ale zemřela brzy po narození. V roce 1948 manželství skončilo rozvodem. Podruhé se oženil v roce 1952 s herečkou Nancy Davis se kterou žil po zbytek života. V roce 1952 se jim narodila dcera Patti a v roce 1958 se jim narodil syn Ron. Zajímavostí je, že Reagan byl jediným americkým prezidentem, který se rozvedl.

V roce 1994 oznámil Reagan veřejnosti že trpí Alzheimerovou chorobou. Ve svém otevřeném dopise americkému lidu na závěr uvedl "Začínám cestu, která mě povede k soumraku mého života. Vím však, že Ameriku budou vždy očekávat jasná jitra". Zemřel na zápal plic 5. června 2004 ve svém domě v Bel-Air. Na jeho velkolepém pohřbu, který řídil prezident George W. Bush, byli vrcholní političtí představitelé z celého světa. Je pohřben v Ronald Reagan Presidential Library v Simi Valley v Kalifornii.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.