Ian McElhinney

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 1948

Miesto Narodenia: Belfast, Severní Irsko, Velká Británie

 

...více

Životopis

Herec a režisér Ian McElhinney se narodil 19. srpna 1948 v Belfastu, hlavním městě Severního Irska. Ve filmovém prostředí se pohybuje již skoro 40 let a hraje především vedlejší role v seriálech a filmech.

Prvním hereckým počinem mu byl třináctidílný seriál COWBOYS z roku 1981, následovaly filmy ANDĚL, ANNE DEVLIN, LAMB, THE END OF THE WORLD MAN nebo MODLITBA ZA UMÍRAJÍCÍHO s Mickey Rourkem a Liamem Neesonem. V dalších letech si zahrál v seriálech DEAD ENTRY, BROND, FIRST SIGHT či WIPE OUT. Drobné role ztvárnil ve filmech TAJNÉ SLOŽKY, OBĚTI OSUDU, KOMEDIANTI a SLEPÁ SPRAVEDLNOST. V roce 1993 se objevil v oblíbeném kriminálním seriálu INSPEKTOR TAGGART, v tom samém seriálu si zahrál ještě jednou v roce 2005. Dalšími seriály byly DÁMSKÝ PRŮVODCE NEVĚROU, kde si zahrál Martina ve všech třech epizodách, SPENDER, LOVEJOY a nebo BETWEEN THE LINES.

Roku 1996 se objevil ve 2 životopisných filmech – HAMLET a MICHAEL COLLINS. Hlavní postavu Sgt Duncana Bonneyho ztvárnil ve všech dílech mini seriálu WOKENWELL a podobný prostor získal ve 12 dílech MAISIE RAINE jako Jack Freeman. Také se objevil ve filmech BOXER, DIVOCH JACK, BORSTAL BOY nebo druhém a třetím dílu HORNBLOWER, kde si zahrál postavu kapitána Hammonda. Ve dvou epizodách účinkoval v seriálu ŠEST V TOM, dále v seriálech DOCTORS, HOLBY CITY, THE CLINIC a MURPHY'S LAW. Roku 2005 se poprvé ujal režisérského postu s muzikálem ON EAGLES WING. V roce 2007 ztvárnil papeže Klementa VII. v historickém seriálu TUDOROVCI. Dalšími seriály byly SINGLE-HANDED, FAIRY TALES, RAW nebo MALÁ DORRITKA. Mezi filmy z té doby si zahrál v TAJEMSTVÍ PRSTENU, MĚSTO EMBER, OČI VÁLKY s Collinem Farrellem a Christopherem Lee, ale také v romantické komedii s Amy Adams PŘESTUPNÝ ROK.

V létě 2010 získal a mezi lety 2011-2015 ztvárnil asi svou asi nejznámější postavu Sera Barristana Selmyho, jednoho z nejlepších šermířů Zádozemí a velitele Královské gardy, v seriálu HRA O TRŮNY, kde se objevil celkem ve 25 epizodách. Sám přečetl všechny díly Hry o trůny od spisovatele G.R.R.Martina, aby tak získal co největší přehled a informace o své postavě. K dalším seriálům patří TITANIC – KREV A OCEL, MOONFLEET, THE FALL, BABYLON, REBELLION, RIPPER STREET či REDWATER. Ve filmu ROGUE ONE z roku 2016, který doplňuje příběh ze světa Star Wars, ztvárnil Generála Dodonna.

Jeho manželkou je Marie Jones, úspěšná dramatička a herečka. Žijí v Belfastu a mají spolu tři syny.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.