...více

Životopis

Americká filmová herečka a sex symbol svojí doby Jane Russell se narodila jako Ernestine Jane Geraldine Russell 21.června 1921 ve státě Minnesota. Její rodiče pocházeli ze Severní Dakoty. Otec byl bývalý nadporučík americké armády a její matka byla bývalá kočovná herečka. Jane měla čtyři mladší bratry. Jane se už od dětství zajímala o hudbu (navštěvovala hodiny klavíru) a o ochotnické divadlo. Nejdříve chtěla být designérkou, po smrti svého otce se rozhodla pracovat jako recepční. Také působila jako fotomodelka a na přání své matky studovala dramatické herectví.

V roce 1940 podepsala sedmiletou smlouvu s filmovým magnátem a producentem Howardem Hughesem a debutovala ve filmu PSANEC (1943), příběhu o Billy Kidovi. Nastaly ale problémy s cenzurou kvůli způsobu, jak se Jane ve filmu odhalovala. Když film konečně prošel cenzurou, byl uveden v roce 1946. Během tohoto období byla zaneprázdněna publicitou a stala se slavnou osobou. V roce 1947 se pokusila o hudební dráhu. S orchestrem Kaye Kysera natočila singl "As Long As I Live". Nadále hrála řadu dalších rolí, včetně Kalamity Jane s Bobem Hopem ve filmu BLEDÁ TVÁŘ (1948) a s Mikem Delroyem a Hopem ve filmu Syn bledé tváře (1952).

Nejznámější ovšem zůstává její role v komediálním muzikálu Howarda Hawkse PÁNI MAJÍ RADŠI BLONDÝNKY (1953), kde hrála spolu s Marilyn Monroe. Film byl dobře přijat a ukázal, že jde o talentovanou herečku. Objevila se ve dvou filmech spolu s Robertem Mitchumem, DRUH JEHO ŽENY (1951) a MAKAO (1952). Jejími dalšími hereckými partnery se stali Frank Sinatra a Groucho Marx v komedii DVOJITÝ DYNAMIT (1951), dále Vincent Price v PŘÍBĚHU Z LAS VEGAS (1952), Jeff Chandler ve FOXFIRE (1955) a Clark Gable ve snímku VYSOKÝ MUŽ (1955).Její výkon ve filmu MUŽI SE ŽENÍ S BRUNETKAMI, kde hrála po boku Jeanne Crain předvedl její herecké schopnosti. Ale po filmu THE FUZZY PINK NIGHTGOWN (1957), který propadl i v prodeji, se na stříbrném plátně neobjevila po dalších sedm let.

V roce 1971 zazářila v muzikálovém dramatu SPOLEČNOST na Broadwayi, kde nahradila Elainu Stritch. Roli Joanne v této hře hrála celkem šest měsíců. Později v 70. letech se začala objevovat v televizních reklamách jako reklamní tvář firmy Playtex. V roce 1985 napsala a vydala autobiografickou knihu JANE RUSSELL: MÁ CESTA A MÉ ODBOČKY. V roce 1989 získala cenu pro žijící legendy od Mezinárodního ženského centra (WIC). Její ruka a nohy jsou zvěčněny na dvoře Graumanova Čínského divadla a také má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy na adrese 6850 Hollywood Boulevard.

Jane byla celkem třikrát vdaná. Poprvé za člena haly slávy amerického fotbalu Boba Waterfielda, podruhé za herce Rogera Barretta a naposledy za realitního makléře Johna Calvina Peoplese. Jane nemohla mít následkem špatně provedeného potratu děti a tak spolu s prvním manželem adoptovali tři děti. V roce 1955 založila Mezinárodní fond pro světové adopce (WAIF), organizaci, která umísťovala děti do adoptivních rodin a která byla průkopnickou při adopci cizích dětí Američany. Zemřela 28. února 2011 v Kalifornii ve věku osmdesáti devíti let.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.