Shirley Temple


(Shirley Jane Temple)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 23.4.1928

Zemřel: † 10.2.2014

Miesto Narodenia: Santa Monica, Kalifornie, USA

Miesto úmrtí: Woodside, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Americká filmová herečka a nejslavnější dětská filmová hvězda všech dob, později působila v politice a diplomacii - tak to byla Shirley Temple, později známá v diplomatickém světě jako Shirley Temple - Black. V letech 1989-1993 byla velvyslankyní USA v Československu a Česku.

Narodila se v Santa Monice v Kalifornii ve velmi skromných poměrech. Od svých 4 let už hrála ve filmu. Velice rychle se stala známou a obdivovanou dětskou filmovou herečkou. Už v roce 1934 jí byla udělena cena americké akademie Oscar.

Shirley se poprvé vdala ve svých šestnácti letech, za herce Johna Agara. Po třech letech manželství se jim narodila dcera Linda Susan Agarová (1948). V roce 1949 ale podává slavná Shirley žádost o rozvod, a odchází od filmu. Odjíždí na Havaj, kde poznává jak prohlásila „muže svého života“ - podnikatele Charlese Aldena Blacka. V roce 1950 se za něj vdala. V roce 1952 se jim narodil syn Charlie a později dvě dcery Lori a Susanah. Koncem padesátých let se znovu objevila jako herečka. Tentokrát se uplatnila v divadle a televizi.

V roce 1967 kandidovala do Kongresu. Zastupovala USA v OSN v letech 1969-70, a Státy zastupovala také jako velvyslankyně v Ghaně v r. 1974-76, a v Česku 1989-93. Bylo jí uděleno několik čestných doktorátů: Universita Santa Clara, Universita Lehigh, College Notre Dame. Je členkou Americké akademie diplomacie, členkou její správní rady. Je současně majitelkou a nositelkou velkého množství různých čestných vyznamenání, ale nejvýznamnějším je pro ni titul „Čestný důstojník zahraniční služby“, který obdržela v roce 1987.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.