Irene Papas


(Eiríni Lelékou)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

10.0/10 (1 hlas)

Herec,   

Narodený: 3.9.1926

Miesto Narodenia: Chilimodion, Korint, Řecko

 

...více

Životopis

"Nikdy nedostanu Oscara... a Oscary nikdy nedostanou Irene Papas."

se narodila 3. září 1926 ve vesničce Chiliomodi nedaleko Korintu. Více než padesát let se věnovala herectví a natočila přes sedmdesát filmů. Kromě toho vystupovala také jako zpěvačka. Pro svět stříbrného plátna ji objevil americký režisér osmanského původu Elia Kazan.

Sláva v rodném Řecku přišla brzy, a zanedlouho byla již obsazována ve snímcích zahraničních. Začala se objevovat po boku Anthony Quinna. Právě on jí byl průvodcem v prvních slavných rolích ve filmech DĚLA Z NAVORONE a ŘEK ZORBA. Ve stejné době natočila také již ne tak slavné, avšak kritikou vysoce hodnocené Z a ELEKTRA. Tak začala vzácně slibná kariéra, neboť jak se zdálo nebyli nakloněni pouze diváci ale také múzy. Stala se jedním z hlavních iniciátorů a představitelů převádění antické tragédie do filmové podoby. Snímky THE TROJAN WOMAN, IFIGENIE a ANIGONI jsou toho důkazem. Právě během natáčení THE TROJAN WOMAN se seznámila s Katharine Hepburn. Staly se z nich blízké přítelkyně.

V roce 1976 se podílela na natáčení, vzhledem k jejímu původu poněkud kontroverzního, snímku THE MESSAGE (neboli: MOHAMMAD, MESSENGER OF GOD) o původu islámu. Jejím nejslavnějším filmem z pozdější tvorby je pravděpodobně MANDOLÍNA KAPITÁNA CORELLIHO.

Jako zpěvačka se poprvé objevila roku 1970 v albu "666" skupiny Aphrodite's Child (progressive a psychedelic rock) kde v písni " (infinity)" divoce opakuje těžko přeložitelný nápěv: "I was, I am, I am to come". Píseň byla odborníky z nahrávacích společností označena jako "oplzlá" a po dva roky nesměla vůbec vyjít (dokonce i poté však vyvolávala hněv řecké veřejnosti, náboženských představitelů i politiků). O devět let později se Irene společně s dalším bývalým členem Aphrodite's Child - skladatelem Vangelisem Papathanassiouem - k hudbě vrací. Nahráli spolu album řeckých folkových písní "Odes" a v roce 1983 ještě "Rhapsodies" - pro změnu elektronické zpracování Byzantských liturgických zpěvů.

Od roku 2003 již Irene Papas filmy netočí. Hraje v divadlech v Portugalsku. Federico Fellini byl prý velkým obdivovatelem její práce.

"Zamilování je jako smrt, to i to je fakt."
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.