Burgess Meredith


(Oliver Burgess Meredith)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 16.11.1907

Zemřel: † 9.9.1997

Miesto Narodenia: Cleveland, Ohio, USA

Miesto úmrtí: Malibu, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Americký herec a režisér Burgess Meredith, celým jménem Oliver Burgess Meredith se narodil 16. listopadu 1907 v Clevelandu (Ohio). Prožil neradostné dětství, plné násilí a strachu v rodině alkoholika. Ke svému neutěšenému dětství se vrací ve své autobiografické knize "So Far, So Good" ( Zatím je to dobrý) z roku 1994. V roce 1926 absolvoval Hoosac School a pokračoval ve studiu na jedné z nejprestižnějších amerických univerzit Amherst College v Massachusetts . Po ukončení studia vystřídal několik povolání , než se začátkem 30. let stal členem divadelní společnosti Civic Repertory Theatre v New Yorku pod vedením Evy Le Gallienne.

Po úspěšném účinkování na newyorské divadelní scéně se představil také ve filmu, kde debutoval v roce 1936 ve snímku Alfreda Santella WINTERSET (Justiční vražda). Z prvních let jeho filmové kariéry patří mezi zajímavé snímky například OF MICE AND MEN (O myších a lidech) z roku 1939. Jeho hereckou kariéru na čas přerušila druhá světová válka v které sloužil v řadách US Air Force (americké letectvo) , kde dosáhl hodnosti kapitána. Po válce se vrátil na filmové plátno i divadlo, kde se stal výraznou osobností jako herec i režisér. V dalších letech se objevil v několika filmech, ovšem největší úspěch přišel až v průběhu 70. let , kdy zaznamenal hned dvě nominace na Oscara za vedlejší role. První v roce 1975 za snímek DEN KOBYLEK (r. J. Schlesinger) a druhá o rok později za snímek ROCKY (r. J. G. Avildsen). Známá je také jeho role Ammona ve snímku Desmonda Davise SOUBOJ TITÁNŮ z roku 1981. V 90. letech si ještě zahrál menší role po boku Jacka Lemmona a Waltera Matthause v komediích DEJ SI POHOV, KÁMOŠI (r. D. Petrie) a DEJ SI POHOV, KÁMOŠI 2 (r. H. Deutch).

V roce 1950 se představil také jako filmový režisér ve snímku THE MAN ON THE EIFFEL TOWER (Muž na Eiffelovce), kde se s ním o režisérské křeslo podělil herec Charles Laughton. Jako filmový režisér se ještě představil v roce 1970 snímkem THE YIN AND THE YANG OF MR. GO. Burgess Meredith byl také významný divadelní režisér a v roce 1960 získal společně s Jamesem G. Thurberem za revue A Thurber Carnival cenu Special Tony Award. V roce 1974 byl nominován na cenu Tony Award za broadwayské představení Ulysses in Nighttown.

Velký prostor v jeho kariéře vyplňovala práce pro televizi i rozhlas, kde využil svůj výrazný, chraplavý hlas. Na televizní obrazovce se objevil v mnoha seriálech, například : THE BIG STORY, THE TWILIGHT ZONE, MR. NOVAK. Mezi vrcholy jeho televizní práce patří ztvárnění Tučňáka v seriálu BATMAN (1966-1968). Později se objevil v seriálech SEARCH (1972 - 1973), nebo GLORIA (1982-83). Mimo seriály hrál také v mnoha televizních inscenacích a filmech. Za herecký výkon v televizním dramatu TAIL GUNNER JOE (Zadní střelec Joe) v roce 1977 obdržel cenu Emmy.

Burgess Meredith byl čtyřikrát ženatý. Poprvé se oženil v roce 1952 za Helen Derby, ale po třech letech v roce 1935 manželství končí rozvodem. Jeho druhou ženou byla herečka Margaret Perry, ale ani toto manželství netrvalo déle než tři roky (1936 - 1938). Jeho třetí ženou byla od roku 1944 herečka Paulette Goddard, ale i toto manželství nakonec v roce 1949 skončilo. Poslední jeho ženou byla od roku 1950 švédská balerína Kaja Sundsten se kterou měl dvě děti. Syn Jonathan se stal muzikantem a dcera Tala je malířka. Burgess Meredith zemřel 9. září 1997 v Malibu ( Kalifornie) ve věku 89 let. Za svůj přínos filmovému průmyslu má svou hvězdu na Chodníku slávy (Hollywood Walk Of Fame).
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.