Richard Widmark


(Richard Weedt Widmark)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 26.12.1914

Zemřel: † 24.3.2008

Miesto Narodenia: Sunrise, Minnesota, USA

Miesto úmrtí: Roxbury, Connecticut, USA

 

...více

Životopis

Richard Widmark vyrůstal v Princetonu a navštěvoval Lake Forest College, kde byl předsedou svého ročníku a kde se poprvé začal věnovat hereckému řemeslu. Herectví se nejen učil, nýbrž ho tu i vyučoval, a to až do svého newyorského rozhlasového debutu v roce 1938 v "Aunt Jenny's Real Life Stories". Svůj hlas propůjčil pravidelnému týdennímu rozhlasovému pořadu “Gangbusters”, obdobě českého Na stopě, jenž se vždy věnoval skutečným kriminálním případům a hledaným osobám, z nichž mnohé byly díky reakcím posluchačů opravdu dopadeny.

Záhy zamířil na Brodway, kde si svoji jevištní premiéru odbyl v roce 1943 představením "Kiss and Tell". Kvůli problémům s ušním bubínkem "musel" zapomenout na vojenskou kariéru a nezbylo mu, než aby se naplno věnoval herectví všeho druhu.

V roce 1947 dostal konečně Widmark v KISS OF DEATH velkou filmovou šanci, kterou proměnil v nezapomenutelnou roli Tommyho Uda, psychopatického gangsterského nájemného vraha, jenž se radostně pochechtává i ve chvíli, kdy shazuje na vozíček upoutanou starou paní, ztvárněnou Mildred Dunnock, s dlouhého schodiště. Tenhle v Hollywoodu neznámý vychrtlý (180 cm) blonďáček se stal pro diváky čtyřicátých let Dennisem Hopperem po Franku Boothovi. Přes obrovský úspěch byl Widmark zpočátku silně frustrován, neboť ze zavedeného herce divadelního a rozhlasového se z něj rázem stal chlapík, jemuž byly nabízeny pouze role ve stylu Tommyho Uda. Později si spíše ironicky stěžoval, že kvůli odchodu do Kalifornie musel doma zanechat kromě vydobytého postavení i "domek" s bazénem.

Zajistil si sedmiletý kontrakt s 20th Century Fox, od nichž se dočkal role sadistického týpka, který znepříjemňuje život Cornelu Wildeovi a Idě Lupino v ROAD HOUSE (1948) nebo odporného fanatika v NO WAY OUT (1950) se Sidney Poitierem. Prokázal však i svoji univerzalitu v roli schopné vůdčí postavy v DOWN TO THE SEA IN SHIPS (1949) a v Kazanově PANICE V ULICÍCH (1950).

Stále dokazoval, že mu i těžší charaktery nejsou cizí - podfukář v PICKUP ON SOUTH STREET (1953). V této době Widmark hrál doslova ve všem, válečnými filmy počínaje (HALLS OF MONTEZUMA - 1950, MÍSTO URČENÍ: GOBI - 1953), westerny nevyjímaje (ŽLUTÉ NEBE - 1949, THE LAW AND JAKE WADE - 1959) a romatickými komediemi konče (TUNNEL OF LOVE, THE - 1958), když se všech svých rolí zhostil s milou upřímností a poctivě.

V roce 1949 byly otisky jeho rukou i chodidel obtisknuty do betonu v Grauman's Chinese Theatre. Poté, co mu vypršela smlouva, se stal "nezávislým" hercem. V televizi se poprvé objevil v roce 1955 v "The Lucy Show". V pozdních padesátých letech se pustil do horlivé filmové práce. Po kolapsu hollywoodského studiového systému, si zahrál ve dvou vlastních filmech: v TIME LIMIT (1957) a v THE SECRET WAYS (1961), čímž dokázal, že ani práce producenta mu není vůbec cizí.

Po bohatých šedesátých letech, jež zahájil postavou Jima Bowieho v ALAMU (1960) a tvrdým žalobcem v Kramerově NORIMBERSKÉM PROCESU (1961) a vyplnil celou řadou dobrých westernů (1962 - JAK BYL DOBYT ZÁPAD, 1964- PODZIM ČEJENŮ, 1967 - CESTA NA ZÁPAD) i jiných dobrodružných filmů (1963 - DLOUHÉ LODI VIKINGŮ), si v následujícím desetiletí začal mnohem více vybírat, ačkoliv se občas nějakého přehmatu nevyvaroval (nepříliš vyvedený ROJ - 1978).

V sedmdesátých letech se jeho herecká kariéra poněkud zpomalila, avšak stále zůstával aktivní v televizních vodách. V roce 1971 si zahrál presidenta USA v televizním filmu VANISHED. O rok později zazářil ve vlastním šestidílném seriálu "MADIGAN". Nezapomenutelná je i jeho role oběti ve VRAŽDĚ V ORIENT EXPRESU (1974). Býval hostem pátečního nočního pořadu rádia CBS "Sears Mystery Theater" (1979).

Na podzim roku 1988 kabelová stanice American Movie Classics vysílala "Richard Widmark Film Festival." V poslední době se na obrazovce objevuje stále řídčeji, ale je vždy vítán a zachoval si pořádnou dávku autority a důstojnosti. V roce 2002 se dočkal jedné z největších poct, na něž se mohou těšit pilní představitelé westernových hrdinů: Byl uveden do Hall of Great Western Performers National Cowboy and Western Heritage Museum.

Takřka pětapadesát let (5.dubna 1942 - 2. března 1997) byl ženat s Jean Hazlewood, s níž měl jediné dítě, dceru Anne Heath, která se 1. ledna 1969 provdala za baseballovou legendu Sandy Koufaxe. Děvětadvacet měsíců po ovdovění se znovu oženil, tentokrát se Susan Blanchard.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.