Jane Wyman


(Sarah Jane Mayfield)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 5.1.1917

Zemřel: † 10.9.2007

Miesto Narodenia: St. Joseph, Missouri, USA

Miesto úmrtí: Palm Springs, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

"Když už do něčeho jdu, tak vždycky oběma nohama a s velkým nadšením."

Herečka s jemným hlasem a typickým účesem se narodila jako Sarah Jane Mayfieldová, nejmladší ze tří sourozenců, v St. Joseph v Missouri. V roce 1921 zažádala matka o rozvod a rok poté jí zemřel nečekaně otec (bylo mu dvacet sedm). Matka se odstěhovala do Clevelandu a dceru přenechala pěstounům, sousedům Fulksovým, jejichž příjmení také děvče neoficiálně převzalo. V roce 1928 odjela se svou ovdovělou pěstounkou do Los Angeles a po dvou letech se obě vrátily do Missouri, kde Sarah Jane nastoupila na střední školu "Lafayette High School". Ve stejném roce začala také jako "Jane Durrellová" zpívat v rozhlase a aby vůbec mohla, uváděla jako své datum narození rok 1914. V patnácti nechala školy a před prvními menšími rolemi pracovala příležitostně jako servírka, manikérka a spojovatelka.

V devatenácti, už jako Wymanová, dostala smlouvu u Warnerů. První velká role přišla s komedií PUBLIC WEDDING (1937). Uznání kritiky se jí dostalo za film noir ZTRACENÝ VÍKEND (1945) Billyho Wildera a rok nato už byla za drama THE YEARLING (1946) nominována na Cenu Akademie pro "nejlepší herečku v hlavní roli." Oskara (i Zlatý glóbus) nakonec získala až za roli hluchoněmé oběti znásilnění ve filmu nominovaném v celkem dvanácti kategoriích: JOHNNY BELINDA (1948). S oceněním přišly propracovanější role, i když záliba v komediích zůstala. Točila např. s Hitchcockem: HRŮZA NA JEVIŠTI (1950) nebo Frankem Caprou: PŘICHÁZÍ ŽENICH (1951). Poslední velkou filmovou roli měla v muzikálu HOW TO COMMIT MARRIAGE (1969). Wymanová se objevila ve více než osmdesáti filmech a na Oskara byla nominována celkem čtyřikrát.

"Myslím, že pro to nemám vlohy, některé ženy prostě nejsou vdávací typy – nebo tedy alespoň ne typy, co se jednou provdají a hotovo a já jsem jednou z nich."

Jane Wymanová byla pětkrát provdaná za čtyři muže. V roce 1933 si ještě jako Fulksová měla vzít obchodníka Ernesta Wymana. Necelé dva roky (1937-1938) byl jejím mužem oděvní výrobce Myron Futterman (fakticky spolu ale žili pouze několik měsíců; ona toužila po dětech, on nikoli). V letech 1940-1948 to byl její herecký partner Ronald Reagan, pozdější 40. prezident USA. Ze tří dětí dosud žije pouze adoptivní syn Michael Edward (1945), předčasně narozená Christine zemřela druhý den po porodu (1947). Důvodem rozchodu byly podle Wymanové, přesvědčené republikánky, rozdílné politické názory; uvádí se však také její poměr s hercem Lew Ayresem. Jelikož je Ronald Reagan dosud jediným rozvedeným americkým prezidentem, zůstává Wymanová dosud jedinou prezidentskou ex-manželkou. V letech 1952-1954 a 1961-1965 žila s hollywoodským hudebníkem, skladatelem Frederickem Kargerem.

V televizi se poprvé objevila v roce 1955 v seriálu "General Electric Theater", tři sezóny uváděla sérii "Jane Wyman Presents The Fireside Theatre" (1955-1958), za kterou byla dvakrát nominována na Cenu Emmy. V dalších dvou dekádách hrála jen příležitostně; v roce 1980 hostovala např. v "Charlieho andílcích" nebo "The Love Boat". Velkým comebackem pro ni byla až veleúspěšná soap opera "Síla rodu" (1981-1990) a role kalifornské vinařky a hlavy dynastie Angely Channingové, kterou předtím odmítla její přítelkyně Barbara Stanwycková. Jako nezodpovědný pravnuk se v seriálu objevil tehdy ještě celkem neznámý Lorenzo Lamas. V letech 1983 a 1984 byla za roli nominovaná také na Zlatý glóbus, přičemž druhou nominaci ("nejlepší seriálová herečka") proměnila. Koncem 80. let musela kvůli zdravotním problémům několik dílů vynechat a lékaři jí už další práci nedoporučovali. Na obrazovky se potom vrátila už pouze v jednom díle (1993) "Doktorky Quinnové".

V 90. letech hraní definitivně nechala. Trpěla diabetem a artritidou a na veřejnosti se objevovala zřídka. Výjimkou byly pohřby dcery Maureen v roce 2001, její velké přítelkyně Loretty Youngové nebo ex-manžela Ronalda Reagana, o kterém údajně v žádném rozhovoru nikdy nemluvila. Jane Wymanová umřela v 90 letech ve spánku ve svém domě v Rancho Mirage. Jako členka Dominikánského řádu (v roce 1953 konvertovala ke katolictví) byla pohřbena v jeptišském hábitu ve Forest Lawn Mortuary and Memorial Park v kalifornském Cathedral City. Krom zpěvu a herectví se v životě věnovala také krajinomalbě, tanci, hře na klavír a golfu. K jejím dobrým přátelům se počítali také Bob Hope, Aaron Spelling, Eddie Albert, Ann Sheridanová, Eve Ardenová a Agnes Mooreheadová.

"Nesmělost není malý problém; může paralyzovat celou osobnost. Moji ochromila na mnoho let. V dětství bylo jediným mým řešením tohoto problému skrýt se, udělat se tak malou a bezvýznamnou, jak jen to bude možné..."
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.