Loretta Young


(Gretchen Michaela Young)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

0.0/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 6.1.1913

Zemřel: † 12.8.2000

Miesto Narodenia: Salt Lake City, Utah, USA

Miesto úmrtí: Los Angeles, Kalifornie, USA

 

...více

Životopis

Gretchen Young - Loretta Young se narodila v Salt Lake City v Utahu dne 6. 1. 1913. Rodiče se rozvedli, když byly Lorettě tři roky. Její matka Gladys se přestěhovala i s jejími dvěma staršími sestrami Polly Ann a Elizabeth Jane do jižní Kalifornie, kde si paní Youngová otevřela pension. Bratr paní Youngové byl asistent režie, a protože potřebovali malé dítě k natáčení do filmu, dostala malá Loretta malou roli v tehdy ještě němém filmu JEDINÁ CESTA (1914). Občas hrála malé roličky jako ve THE PRIMROSE RING. Herečka Mae Murray, si Gretku k sobě na rok a půl roku vzala a vzdělávala jí. V roce 1921 měla krátkou scénu v pověstném filmu ŠEJK (1921).

Loretta a obě její sestry navštěvovaly farní školu a také pomáhaly. i finančně, své matce otevřít další penzion. V roce 1927 potřebovali mladou dívenku do filmu pro malou roli v NEMRAVNÝ. Už jako 14-tiletá budila dojem naprostého profesionála. První velkou roli Denise Laverne v THE MAGNIFICENT FLIRT natočila v roce 1928. Až do konce roku 1930 hrála v šesti až devíti filmech za rok. Obě sestry byly rovněž herečkami, ale nebyly ani zdaleka tak úspěšné jako byla Loretta, která byla přirozeně krásná a výrazná, pracovala pro First National Studios, a pak podepsala smlouvu u spol. Fox, pro kterou si jí poměrně často „půjčovali“. V roce 1930 se 17-tiletá Gretchen provdala za svého, o hodně staršího, hereckého kolegu Granta Witherse, a odstěhovala se s ním do Arizony do Yumy. Manželství však bylo po roce anulováno. Paradoxně ve druhém filmu spol. Warner Bros hrála Loretta hlavní roli Loretta ve filmu PŘÍLIŠ MLADÁ NA VDÁVÁNÍ (1931).

V roce 1935 byla už považována za velmi úspěšnou herečku. Hrála spolu s charismatickým Clarkem Gablem ve filmu THE CALL OF THE WILD (Volání divočiny – 1935). S Clarkem z toho vznikla láska a Loretta otěhotněla. Svůj vztah museli z mnoha důvodů tajit. Vzhledem k přísné morálce, doložek ke smlouvám a také Gableovu manželství – nemohli nikomu říct nic, kromě Lorettiny matky. Obě pak spolu odjely do Evropy, kde Loretta porodila 6.11.1935 holčičku, která dostala jméno Judith. V roce 1940 se Loretta provdala za podnikatele Toma Lewise, a holčičce se říkalo Judy Lewis, i když jí Tom Lewis nikdy nepřijal za vlastní. Judy byla přesvědčena až do své dospělosti, že je jejím skutečným otcem on. V roce 1945, čtyři roky po jejím sňatku s Lewisem, se jim narodil syn Christopher (stal se režiserem), a později další syn Peter Charles.

Dalším rolí, kterou si získala popularitu byla v roce 1938 Sally Goodwin ve filmu KENTUCKY. Její filmový partner, který hrál Petera Goodwyna, Walter Brennan získal za svou roli Oscara. Do 1940 byla Loretta stále uznávanou jako jedna z nejkrásnějších dam v Hollywoodu. Vrcholu své kariéry dosáhla, když vyhrála za nejlepší herecký výkon ve filmu FARMÁŘOVA DCERA (The Farmer Dauther 1947), příběh farmářské dívky, která se vypracuje na kongresmanku. Dodnes je tento film považován za její nejlepší. Ve stejném roce, je nadšeně obdivována v roli biskupovy ženy, kde hrála po boku Caryho Granta a Davida Nivena – THE BISHOP'S WIFE (Biskupova žena), který byl současně obrovským kasovním trhákem. V roce 1949 Loretta hraje ve filmu MOTHER IS A FRESHMAN (Matka je v prváku - 1949) s herci Van Johnsonem a Rudy Vallée. Druhou nominaci na Oscara neproměnila, protože toho získala Olivia de Havilland za Dědičku.

V roce 1953 se Loretta loučí se stříbrným plátnem filmem IT HAPPENS EVERY THURSDAY (To se děje každý čtvrtek). Loretta natáčela dál filmy až do počátku 50tých let, kdy se rozhodla pro spolupráci s televizí. Byla velmi oblíbená a tato spolupráce trvala osm let. V roce 1959 se stala Loretta babičkou. Její dcera Judy byla už tři roky vdaná, a porodila holčičku Mariu. V roce 1960 si také vyzkoušela novou show, která měla inovační koncepci, ale ta se příliš neujala, a trvala jen jednu sezónu. Loretta získala tři ceny Emmy za nejlepší herecké výkony v TV seriálech. V tom samém roce se rozvedli s Tomem Lewisem. Loretta si pozvolna užívala důchodu. Navštěvuje své děti, hodně cestuje, hlavně s přítelkyní, Josephine Alicia Saenz, ex-manželkou herce Johna Wayne, kterým byla za svědka na svatbě. Cestovaly i po Indii a navštívily Taj Mahal. Její poslední film byl pro TV s názvem DÁMA V CORNERU (1989).

V roce 1990 se stala pra-babičkou, když její vnučka Maria, porodila chlapečka. Dalších 24 let se o tom, že by vystupovala na veřejnosti nic neví, jen snad to, že se provdala v roce 1993 za Jeana Louise, se kterým žila až do jeho smrti v roce 1997. Jako zajímavost uvádím,že Loretta byla křestní matkou Waynova syna Michaela, který se stal filmovým a divadelním producentem. Žila poklidně a užívala si důchodu v Palm Springs v Kalifornii u své nevlastní, mladší sestry Georgiany, a jejího manžela, také filmového herce Ricarda Montalbána až do své smrti. Loretta Young zemřela 12. 8. 2000 na rakovinu ve věku 87 let v domě sestry v Palm Springs.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.