Otakar Brousek st.

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

10.0/10 (1 hlas)

Herec,   

Narodený: 28.9.1924

Zemřel: † 14.3.2014

Miesto Narodenia: Krhanice, Československo,

Miesto úmrtí: Praha, Česká republika

 

...více

Životopis

Vznosný, vysoce kultivovaný herec s nádherným podmanivým hlasem vypravěče. To je Otakar Brousek st. narozen 28.září 1924 v Krhanicích u středočeského Benešova. Ještě jako dítě se velice zajímal o múzická umění, chodil do houslí, bavil se zpíváním ve smíšeném sboru, na gymnáziu hrál ve školním orchestru a divadelním kroužku, zvlášť jej pak zajímala literatura dramatu a poezie. Rodiče však v chlapci neviděli vícera uměleckého talentu a nutili Otakara do medicíny. On však ze svého neustoupil a trval si stále na uměleckém směru své životní poutě světem.

Začínal jako ochotník za protektorátu, kdy s malou skupinkou vrstevníků a nadšenců do umění sborově recitoval. Po maturitě tak měl jasný viditelný cíl studia na konzervatoři, žel osud tomu tak nepřál, když nacisté nuceně uazvřeli vysoké školy. Mladý Otakar je totálně nasazen, však přese všechny dobové starosti a strasti, se s několika kamarády a kolegy ochotníky shodnou, že po skončení války se všichni dají k divadlu. Všichni se posléze skutečně stávají amatérskými členy mnohých českých divadelních scén a Otakar Brousek roku 1945 oficiálně vstupuje do středočeského divadla v Kladně jakožto inspicient i herec. O celý rok později se mu uskutečňuje "malý" sen, úspěšně skládá zkoušky do Studia Národního divadla k Jindřichu Honzlovi. V Praze už zůstává natrvalo a ona mu to oplácí vrchovatou měrou zájmu.

Rok 1946 se stává pro Otakara Brouska stěžejním v mnoha pozách herce, spolupracuje úspěšně s rozhlasem, čte zprávy, komentáře, reportáže či rozhlasové hry, jeho krásný hlas o mnoha barvách si oblíbí celý národ převážně z recitátorství. Během své nemalé stále aktivní herecké dráhy prochází scénami Armádního uměl.souboru, Realistickým divadlem Zdeňka Nejedlého či Divadlem E.F.Buriana. Celoživotní výzvou a velkou nabídkou se mu stává však až profesionální angažmá ve Vinohradském divadle, kde psůobí až dodnes.

Je hercem mimořádně úspěšným ve filmu, kde začínal přelomem roků 1949-50 snímky MALÝ PARTYZÁN, RACEK MÁ ZPOŽDĚNÍ, SVATBY PANA VOKA či HOP, A JE TU LIDOOP, zahrál si rovněž v mnoha kriminálních příbězích, z níchž uveďme roli pachatele dvojnásobné vraždy v příběhu NOC KLAVÍRISTY, kde měl tu čest hrát po boku velkého Václava Vosky. Z televizní produkce jmenujme jistě nemalé role: NÁMOŘNÍCI Z KOTORU, F.L.VĚK či LIDÉ NA KŘIŽOVATCE. Na prknech znamenajících svět prožil mnohé, z velkých divadelních rolí tak jmenujme skvělého Bruta v Juliu Caesarovi, Borise Godunova, roli profesora v Loupežníkovi či John Proctor v Čarodějnicích ze Salemu.

Časem se Otakar Brousek starší stává hereckým pojmem, jeho hlas, přednes a projev budí velký respekt. Je zakladatelem u nás dnes asi nejznámější herecké rodiny, kdy jeho manželka Luka, syn Otakar ml., dcera Jaroslava, zeť Ladislav Potměšil a vnuk Ondřej, jsou rovněž vysoce herecky aktivními. Přejme tedy tomuto bystrému výbornému herci mnoho úspěchů ještě dnes, v požehnaném věku.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.