Don S. Davis


(Don Sinclair Davis)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 4.8.1942

Zemřel: † 29.6.2008

Miesto Narodenia: Ozark Mountains, Missouri, USA

Miesto úmrtí: Gibsons, Britská Kolumbie, Kanada

 

...více

Životopis

Don S.Davis je umělecky velmi mnohostranně založený muž. Kromě toho, že vystupuje jako herec, je také malíř, designer, řezbář, bývalý divadelní profesor a byl také kapitánem armády USA během šedesátých let. Don se narodil a vyrostl v malém městečku Ozarks v Missouri. Stal se bakalářem vědeckého stupně dvojoboru divadla a umění na Southwest Missouri State College v roce 1965. Poté strávil 3 roky v aktivní službě v armádě Spojených států Amerických. Po jeho odchodu z aktivní služby v ozbrojených silách nastoupil Don studium na University of Southern Illinois v Carbondale a ukončil ho magisterským divadelním titulem v roce 1970. Poté několik let učil, než se vrátil na Southern Illinois University, kde dokončil svou celoroční práci a získal titul PhD v divadelním oboru. Tento titul obdržel v roce 1982.

Donovou první láskou během jeho života bylo vizuální (optické) umění. Když vyrůstal, často maloval, kreslil a vyráběl sochařské konstrukce. Když byl malý chlapec, tak jeho otec - M.T. Davis - vlastnil skladiště dříví a podporoval Donovy zájmy založením fungujícího truhlářského (dřevozpracujícího) obchodu, kterého Don mohl plně využívat ke svým uměleckým zálibám. Obchod tvořil součást jejich rodinného domku. Otec ho také učil ořezávat a zpracovávat dřevo. Stálá pozitivní podpora Donova kreativního snažení od jeho rodiny způsobila přirozený vývoj pro Donovo další pokračování jeho životních zájmů v malování, řezbářství a designerských projektech až do dospělosti. Takže díky tomu strávil Don téměř dvacet let ve vztahu a rozvíjení všech těchto zájmů, zatímco na živobytí si vydělával jako kolejní scénový designér a svůj příjem rozšířil prodejem svých uměleckých výtvorů a různými designérskými odměnami.

Ve filmovém průmyslu začal Don pracovat, zatímco učil na University of British Columbia ve Vancouveru počátkem 80. let. Učení zanechal v roce 1987, aby se mohl plně věnovat herectví. I před tím, než dostal svou doposud největší příležitost v roce 1997 rolí generála George Hammonda v kultovním seriálu STARGATE SG-1, byl Don S. Davis velice známým hercem. Určitě si ho mnozí pamatujete v roli majora Briggse ve slavném seriálu TWIN PEAKS. Zahrál si také otce agentky Scullyové v neméně úspěšném seriálu X-FILES. Se svým pozdějším seriálovým kolegou ze Stargate SG-1 Richardem Deanem Andersonem se setkal poprvé u natáčení "jeho" seriálu MAC GYVER, kde Don S. Davis pracoval jako kaskadérský dvojník herci Danu Elcarovi a střihl si i epizodní roli řidiče náklaďáku s betonem. V Česku hraných seriálech se dále objevil např. v Krajních Mezích (THE OUTER LIMITS) - a to hned ve 2 epizodách: "The Voice of Reason" a "Living Hell". Dále jste ho mohli spatřit v Zapadákově (NORTHERN EXPOSURE), HIGHLANDEROVI, v JUMP STREET 21, (několik episod),Zákon V L.A. (L.A. LAW), KNOTS LANDING, POLTERGEIST: The Legacy, COLUMBO a v dalších u nás nevysílaných seriálech.

Don S. Davis je ale také často obsazován do vedlejších rolí filmových - jeho bohatá filmografie čítá až několik desítek rolí. Z těch u nás známějších jste ho např. mohli zahlédnout ve filmech VELKÉ VÍTĚZSTVÍ (1992), HRDINA PROTI SVÉ VŮLI (1992), CLIFFHANGER (1993) nebo CON AIR (1997).

V seriálu STARGATE SG-1 účinkoval plných sedm sezón (1997-2005) jako jedna z hlavních postav, poté však seriál ze zdravotních důvodů opustil, kvůli pracovnímu vytížení, které již nemohl plně absolvovat. V herecké kariéře však v mírnější formě pokračoval i nadále - a to i ve Stargate, kde se ještě objevil v několika epizodách (stejně jako ve STARGATE ATLANTIS). Jeho posledním filmem byl STARGATE: CONTINUUM (2008), jeden ze dvou snímků, které následovaly po skončení seriálu. V posledních letech svého života žil se svojí ženou Ruby Fleming-Davisovou poblíž Vancouveru (tedy v místě natáčení SG) společně s jejich třemi psy, pojmenovanými Teto, Ming a Charley a ve svém volném čase zdokonaloval svůj umělecký talent nebo hrál golf, na což měl konečně více času.

Don S. Davis zemřel 29. června 2008 ve věku 65 let, kdy podlehl těžkému srdečnímu infarktu.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.