Roman Skamene

Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec,   

Narodený: 2.10.1954

Miesto Narodenia: Planá u Mariánských Lázní, Československo,

 

...více

Životopis

Roman Skamene se narodil v Plané u Mariánských Lázní. V roce 1964 se rodina přestěhovala do Prahy a v novém prostředí se Roman začal zajímat o herectví. Navštěvoval dramatický kroužek a pokoušel štěstí na filmových konkurzech. Ve svých 13 letech, když navštěvoval 8. třídu základní školy, vyhrál konkurz na hlavní dětskou roli v psychologickém filmu Útěk, kde hrál malého chlapce svedeného starším kamarádem k životu na "šikmé ploše". Role se zhostil se ctí a byl filmaři zařazen do kategorie "nadějný dětský herec". Sami ho začali vyhledávat a nabízet mu další role.

Roman se opakovaně pokoušel neúspěšně dostat na konzervatoř, ale nakonec pokračoval studiem na gymnáziu. V roce 1969 byl obsazen do role Červenáčka v Bočanově seriálu ZÁHADA HLAVOLAMU natočenému podle kultovní knižní předlohy Jaroslava Foglara. Seriál měl mimořádný úspěch a z Romana se rázem stala uznávaná dětská hvězda. Následoval televizní snímek PRINC A CHUĎAS, kde byl obsazen do hlavní dvojrole prince Edwarda a chudého chlapce z podhradí. Popularita mladého herce tehdy dosáhla maxima. Mluvilo se o jeho velké herecké budoucnosti.

Jezdil tehdy na zájezdová představení a nejrůznější besedy. Díky velmi malé postavě (i v dospělosti měří jen 160 cm) byl dlouho využíván v dětských rolích a běžně hrál postavy o pět let mladší. Ještě v 25 letech hrál puberťáky. Nebyl ve stálém divadelním angažmá, pouze hostoval a hrál na zájezdech. V televizi se objevoval zejména v pohádkách a o práci neměl nouzi. Zahrál si např. v úspěšném televizním filmu PRINCOVÉ JSOU NA DRAKA, ve snímku Karla Kachyni SESTŘIČKY nebo v Jakubiskově pohádkovém seriálu TETA. Šlo o menší role, nicméně stále se mu dařilo zůstávat v povědomí diváků. V roce 1987 přišla zajímavá role veksláka v tehdy kultovním filmu BONY A KLID.

Poslední významnou a důstojnou roli malého ďábla v uniformě si zahrál v komedii TANKOVÝ PRAPOR. Od té doby to šlo s jeho herectvím s kopce. V 90. letech se naplno projevilo to, co bylo při zpětném pohledu zřejmé už v 80. letech. Že na sobě nepracuje, žije pouze ze svého talentu a svou sebestředností se podobá postavě veksláka z Olmerova snímku. Pravidelně až do konce 90. let sice hrál ve filmech, ale šlo o tu nejhorší komerci, jaká se v české filmové branži objevila. Objevil se například ve snímcích NAHOTA NA PRODEJ, TRHALA FIALKY DYNAMITEM, NEBÁT SE A NAKRÁST nebo JEŠTĚ VĚTŠÍ BLBEC, NEŽ JSME DOUFALI.

Jeho podnikatelský pokus otevřít restauraci poblíž Národního divadla skončil fiaskem a hromadou dluhů, ze kterých se Roman Skamene jen obtížně dostával. Frustraci léčil alkoholem a řadu let se objevoval na stránkách bulváru pro své alkoholické excesy. V posledních letech spolupracoval zejména s Luďkem Sobotou v jeho Směšném divadle Luďka Soboty, ale i ten se s ním vzhledem k jeho chronické nespolehlivosti nepohodl. K vidění byl i v divadle Kalich. Stále se pokouší jezdit na zájezdová šou. I přes několikrát ohlašovaný návrat to na úspěšný comeback nevypadá a Roman Skamene postupně upadá do zapomění. Je ženatý, má dvě již dospělé děti.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.